Apevia CAPTAIN550 ATX Power Supply with All Black Cables
★★★★★ 5.0 107 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bergen-aesthetics.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Apevia CAPTAIN550 Captain Series 550W Power Supply with 1 x 120mm Auto-Thermally Controlled Black Case Fan. 1 x 20 /24pin Main Power /1 x 12V(P8) / 1 x 6+2 PCI-express/ 3 x SATA/ 3 x Molex. 115/230V Switch, 5% Tolerance of 5V, 3.3V & 12V Output. Max. Output Current +3.3V(16A), +5V(17A), +12V(39A), -12V(0.3A), +5Vsb(2.5A), Circuit/Over-Current/Over-Voltage/Over-Power/Under-Voltage/Over-Temperature Protections. For safety, do not overload, abuse or modify the power supply unit. Use of this unit for Bitcoin Mining is not suggested since it will shorten the life and cause failures of power supply. Use for mining purposes is not covered by warranty. NOTE: The power supply will not power on simply by connecting the power cord to both the power supply and wall outlet. Ensure that all the power supply cables are properly connected to the PC for it to power on. The 8pin CPU connector can be split apart to become a 4+4 connector by pushing one end of the 4pin down and the other end of the 4pin up for motherboards that require a 4pin power connector. The 8pin PCI-E GPU connector can be split apart to become a 6+2 connector by pushing one end of the 6pin down and the other end of the 2pin up for graphics cards that require a 6pin power connector. The 24pin motherboard connector can be split apart to become a 20+4 connector by pushing one end of the 20pin down and the other end of the 4pin up for motherboards that require a 20pin power connector.
  • Apevia CAPTAIN550 Captain 550W ATX Power Supply.
  • Connectors:1 x 20/24pin Main Power, 1 x P8pin(P4+4pin), 1 x 6/8pin PCI-express, 12V, 3 x SATA, 3 x Peripheral
  • 1 x Auto-Thermally Controlled Black 120mm Fan. 115/230V Switch. Max. Output Current +3.3V(16A), +5V(17A), +12V(39A), -12V(0.3A), +5Vsb(2.5A)
  • Safety Protections. Standard ATX Size: 5.9" x 5.5" x 3.4" (L x W x H). All Black Cables for Neatness.
  • The 8pin CPU connector can be split apart to become a 4+4 connector by pushing one end of the 4pin down and the other end of the 4pin up for motherboards that require a 4pin power connector.
  • The 8pin PCI-E GPU connector can be split apart to become a 6+2 connector by pushing one end of the 6pin down and the other end of the 2pin up for graphics cards that require a 6pin power connector.
  • The 24pin motherboard connector can be split apart to become a 20+4 connector by pushing one end of the 20pin down and the other end of the 4pin up for motherboards that require a 20pin power connector.
Brand Apevia
Series CAPTAIN550
Item Weight 2.9 pounds
Manufacturer Apevia Corp
Item model number CAPTAIN550
Product Dimensions 5.9 x 5.5 x 3.4 inches
Item Dimensions LxWxH 5.9 x 5.5 x 3.4 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
107 ratings | 44 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (96)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)