MEAN WELL TDR-480-48 Three Phase Industrial DIN Rail Power Supply, 48 Volt, 10 Amp, 480 Watt
★★★★★ 5.0 133 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bergen-aesthetics.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The product type is 48V 10A 480W Three Phase Industrial DIN Rail Power Supply, this product is made in China and manufactured by Mean Well.
  • Primary Output Voltage (VDC): 48
  • Output Current (Amps): 10
  • Maximum Output Power (Watts): 480
  • Input Voltage (VAC): 340 to 550
  • Input Frequency (Hz): 47 to 63
UPC 647336035261
Brand MEAN WELL
Wattage 480.00
Form Factor DIN Rail
Item Weight 1.51 Kilograms
Manufacturer Mean Well
Model Number TDR-480-48
BuiltIn Media electronic-controllers
Cooling Method Air
Current Rating 10 Amps
Output Wattage 480 Watts
Mfr Part Number TDR-480-48
Power Supply Design Three Phase
Maximum Input Voltage 550 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 340 Volts
Connector Type Used on Cable Screw Terminal Block
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
133 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (120)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (13)