Rockville SONIC-50L Portable Bluetooth Speaker, 50W Stereo Sound, Dual LED Rings, IPX5 Water-Resistant, Upto 24-Hour Battery, TWS, USB/TF Card/AUX/Mic Inputs, for Outdoor and Indoor Events
★★★★★ 4.6 80 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bergen-aesthetics.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 50W STEREO SOUND: Delivers 25W x 2 of powerful, full-range audio with deep bass and great frequency response for parties, home use, and outdoor fun.
  • LONG BATTERY LIFE: Built-in 7.4V 5000mAh battery provides up to 24 hours of playback at low volume or 6.5 hours at max; fast-charges in just 2-3 hours.
UPC 810095683435
Brand Rockville
Color Black
Impedance 4 Ohms
MP3 player No
Model Name SONIC-50L
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Rockville
Model Number SONIC-50L
Power Source Battery Powered
Speaker Size 3 Inches
Speaker Type Portable Bluetooth Speaker
BuiltIn Media Bluetooth Speaker, USB Type-C Charging Cable, 3.5MM to 3.5MM aux Cable, How-to video card showing you how to use the product
Is Waterproof TRUE
Maximum Range 33 Feet
Mounting Type Handlebar Mount
Warranty Type Limited
Control Method Remote
Bluetooth Range 35 Feet
Controller Type Battery Powered
Number of Items 1
Woofer Diameter 3 Inches
Antenna Location For Music Players
Battery Capacity 5000 Milliamp Hours
Audio Driver Type Dynamic Driver
Audio Output Mode Stereo
Compatible Devices Smartphone, Tablet, MP3 Player, Laptop
Frequency Response 20 KHz
Additional Features Bass Boost, Built In Microphone, LED Light, Portable
Battery Charge Time 2 Hours
Number of Batteries 1 Lithium Ion batteries required. (included)
Wireless Technology Bluetooth
Battery Average Life 6 Hours
Warranty Description 1 YEAR, Manufacturer
Connectivity Protocol Bluetooth
Water Resistance Level Water Resistant
Connectivity Technology Bluetooth
Number of Audio Channels 2.0
Item Dimensions D x W x H 19"D x 13"W x 7"H
Specific Uses For Product Party
Speaker Maximum Output Power 50 Watts
Subwoofer Connectivity Technology Wireless
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
80 ratings | 33 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (67)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (8)